Search
Close this search box.

Вести

Народниот правобранител привремено ја запре постапката за италијанските пензии

Народниот правобранител привремено ќе ја запре постапката, но нема да се откаже од следење и актуелизирање пред институциите на предметот за остварување старосна пензија на македонските граѓани кои дел од работниот век го поминале во Италија. Во одговорот до Фетах Јашаров од Делчево – еден од пензионерите кој бараше вмешување на Народниот правобранител – институцијата […]

Народниот правобранител привремено ја запре постапката за италијанските пензии Read More »

Сторија на Локал Актив ја доби наградата „Гласник на невидливите“

Сторијата „Македонските печалбари во Италија, не можат да го остварат своето право на пензија, по повеќе од две години“, објавена на непрофитниот медиум на заедницата Локал Актив, ја доби наградата „Гласник на невидливите“ што ја доделува Македонската платформа против сиромаштија (МППС). Автори на сторијата се новинарот Тони Ајтовски и граѓанскиот активист Зоран Биковски од здружението ЖЕНА од Делчево. Целта

Сторија на Локал Актив ја доби наградата „Гласник на невидливите“ Read More »

Кочанчани на протест бараат од локалните власти да го решат еколошкиот проблем со Градската депонија

Група граѓани преку социјалните мрежи упатија повик до сите засегнати граѓани на Кочани да им се придружат на протестот, како што велат, „во битката за чист воздух и здрава животна средина“. Протестот е закажан за денеска (среда, 19 јуни) во 19 часот во центарот на Кочани.  Граѓанското организирање доаѓа по повеќе од две месеци непрекинато

Кочанчани на протест бараат од локалните власти да го решат еколошкиот проблем со Градската депонија Read More »

Пролетниот град во гевгелиско, направи штета проценета на 29 милиони денари

За разлика од општината Делчево, која и една година после поплавите го нема изготвено елаборатот со проценка на штетите, во општина Гевгелија три месеци после поројниот дожд и град од 12 март, документот е готов и доставен до Советот за усвојување. Овој елаборат ги опфаќа процените за штетите во Гевгелија, Мрзенци, Негорци, Милетково и Богородица

Пролетниот град во гевгелиско, направи штета проценета на 29 милиони денари Read More »

В’затвор се самоуби убиецот на 46 годишната Танкица Младеновска   

Усеин Рашидов, кој според судот во Кочани, минатата година со 40 бодежи со нож уби 46 годишна жена, утрово е пронајден мртов во неговата затворска ќелија. Се верува дека се работи за самоубиство.   Директорот на затворот во кумановското село К’шање, Ненад Цветковиќ, изјави дека телото е дадено на обдукција и дека за настанот утрово

В’затвор се самоуби убиецот на 46 годишната Танкица Младеновска    Read More »

Струмички волонтери во хумана мисија за помош на ранливи граѓани во нивната општина

Дваесетина волонтери од Црвениот крст во Струмица, помогнаа семејство во ризик да добие обновена куќа и подобри услови за живот. Ова е само еден од проектите, преку кои пет групи волонтери од оваа општина во југоисточниот регион на Македонија, им помогнаа на најранливите групи граѓани.  „Покажуваме дека и младите, иако се деца на возраст од

Струмички волонтери во хумана мисија за помош на ранливи граѓани во нивната општина Read More »

Чадот од комуналната депонија два месеца ги задушува граѓаните на Кочани

Повеќе од два месеца густи облаци од чад се издигнуваат од депонијата кај кочанското село Бели во подножјето на Осоговските Планини, со која стопанисува КЈП „Водовод“. Граѓаните често реагираат поради загадувањето на воздухот и ширењето на силна миризба од изгорени материи што таму се исфрлаат. Чадот се шири по целиот планински предел на Осоговијата, достигнувајќи

Чадот од комуналната депонија два месеца ги задушува граѓаните на Кочани Read More »

Меурест козинец – ендемско растение кое Богданци мора да го заштити

Во околината на општина Богданци вирее растението Меурест козинец – ботаничарите го познаваат и како „Astragalus physocalyx“. Станува збор за ендемично растение кое се наоѓа на листата на строго заштитени диви видови растенија во Македонија како и на Глобалната црвена листа на Меѓународната унија за заштита на природата. Ова е ретко растение  кое може во

Меурест козинец – ендемско растение кое Богданци мора да го заштити Read More »

Договорена е повисока откупна цена на доматите во струмичко – протестите ставени во мирување

До понеделник, 3-ти јуни, доматите во Струмичко треба да се откупуваат по цена од 30 до 35 денари за килограм. Вака се договорија откупувачите на средбата со дополнителниот заменик министер за земјоделство Цветан Трипуновски. Ова решение доаѓа после тридневниот протест на струмичките земјоделци на кој тие бараа повисоки откупни цени. На двочасовните преговори, за условите

Договорена е повисока откупна цена на доматите во струмичко – протестите ставени во мирување Read More »

„Селска буна во Струмица“ – земјоделци произведуваат храна, а мораат да ја продадат за бадијала

Производителите на домати во понеделникот два часа го блокираа центарот на Струмица поради почетната ниска откупна цена. По два дена блокада на патиштата по населените места земјоделците велат дека никој од државните институции не се заинтересирал да им ги слушне проблемите. Според нив, со откупна цена од 20 и 25 денари не можат да ги

„Селска буна во Струмица“ – земјоделци произведуваат храна, а мораат да ја продадат за бадијала Read More »

УПАТСТВО ЗА ПРИСТАП ДО АУДИО ЧИТАЧ НА ВЕБ ПРЕЛИСТУВАЧОТ MICROSOFT EDGE